середа, 30 серпня 2023 р.

Підвищення кваліфікації керівників гуртків науково-технічного та дослідницько-експериментального напрямів

У період з 4 по 15 вересня 2023 року відбудеться навчання за програмою підвищення кваліфікації «Розвиток професійних компетентностей керівників гуртків науково-технічного та дослідницько-експериментального напрямів закладів освіти» (керівник навчання за програмою підвищення кваліфікації – Світлана Єфіменко, керівник групи – Сергій Пляка).

Окрім лекційно-практичних занять, наприкінці навчання відбудеться конференція з обміну досвідом, захист випускних робіт (індивідуальних чи колективних проєктів) та залік.

Повідомляємо, що навчання буде здійснюватися у форматі онлайн (лист КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» від 16.12.2022 № 615/04-14)!

Початок занять щодня о 8:30 на платформі для проведення відеоконференцій Google Meet https://meet.google.com/key-xzwz-rar.

Для ефективної роботи здобувачам освіти, які навчаються за програмою підвищення кваліфікації, необхідно обов’язково мати власний обліковий запис Google та приєднатися до віртуального класу https://classroom.google.com/c/NjE5NDc3OTQxNDU0?cjc=zjeycdi, у якому будуть розміщуватися навчально-методичні матеріали, розклад занять, орієнтовна тематика випускних робіт, відповідні анкети-опитувальники та багато іншої корисної інформації.

ВАЖЛИВО!

У випадку якщо до початку навчальних занять або під час їх проведення лунатиме сигнал «Повітряна тривога!», учасники освітнього процесу мають перервати навчання та перейти у найближчі укриття для захисту життя та здоров’я. Після оголошення відбою повітряної тривоги здобувачі освіти повертаються до навчання згідно розкладу занять.

вівторок, 29 серпня 2023 р.

Вебінар

Про надання грифа «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» модельним навчальним програмам для закладів загальної середньої освіти Наказ МОН № 1001 від 16.08.2023 року


 МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

№ 1001 від 16 серпня 2023 року

Про надання грифа «Рекомендовано
Міністерством освіти і науки України»
модельним навчальним програмам
для закладів загальної середньої освіти

Відповідно до підпункту 3 пункту 5, пунктів 7 і 8 розділу І Порядку надання грифів навчальній літературі та навчальним програмам, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 20 липня 2020 року № 931, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2020 року за № 1119/35402 (зі змінами), пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року (зі змінами), ураховуючи листи Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» від 04.08.2023 № 21/10-636, від 09.08.2023 № 21/10-700 та рішення відповідних предметних експертних комісій, НАКАЗУЮ:

1. Надати гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» модельним навчальним програмам для закладів загальної середньої освіти згідно з переліком, що додається.

2. Державній науковій установі «Інститут модернізації змісту освіти» (Баженков Є.) забезпечити включення до Каталогу надання навчальній літературі та навчальним програмам інформації про надання грифа відповідно до пункту 1 цього наказу.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Сташківа А.

Міністр                                                  Оксен Лісовий


Нагадуємо, що 24 липня надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» ще двадцяти модельним навчальним програмам для закладів загальної середньої освіти.

неділя, 27 серпня 2023 р.

Матеріали для проведення Дня знань та Першого уроку у 2023/2024 н.р.


До уваги педагогічних працівників закладів освіти, класних керівників та організаторів виховного процесу! 

Пропонуємо при моделюванні Першого уроку та Дня знань використати тематичний інтернет-ресурс https://sites.google.com/view/urok-kr-ua-2023/. На ньому можна знайти кейс інтерактивних вправ та ігор, створених за допомогою онлайн-сервісів Learning Apps, Wordwall, Jigsaw Planet, Genially, а також орієнтовні теми для проведення Першого уроку та Дня знань у 2023/2024 навчальному році. До розробки контенту долучилися понад сорок педагогів закладів освіти Кіровоградської області. 

Зважаючи на важливість плекання української ідентичності, посилення тенденцій україноцентризму в освітньому процесі, запропоновані інтерактивні вправи та ігри згруповано за тематичними напрямами: «Україна починається з мене!», «Державні та народні символи України», «Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п’янить», «Літературний світ», «Козацький дух», «Видатні українці», «Європейський вибір України», «За Україну, за її волю!».

Зазначені матеріали допоможуть мотивувати учнів повертатися до навчання; можуть слугувати орієнтиром для моделювання власного заходу/уроку та подальшого використання в освітньому процесі.

середа, 23 серпня 2023 р.

З Днем Державного Прапора та Днем Незалежності України!

Вітаємо колег, однодумців з Днем Державного Прапора
та Днем Незалежності України!

Миру нашій рідній Україні та якнайшвидшої ПЕРЕМОГИ!


Пропонуємо цікаві й корисні матеріали, які допоможуть нагадати нам і нашим дітям сторінки боротьби за незалежність, яку так тяжко ми виборюємо сьогодні. 

Ресурс може слугувати доповненням при моделюванні Першого уроку в 2023/2024 н.р. 

"Як батькам розповісти дітям про День Незалежності: ідеї для спільних активностей та добірка відео, подкастів і книг" за покликанням.

вівторок, 22 серпня 2023 р.

В Україні створили «Шрифтову Абетку української ідентичності»

Projector Foundation створила культурний проєкт «Шрифтова Абетка української ідентичності». Він покликаний популяризувати модерні шрифти, які створюють українські дизайнери, а також розповісти про символи нашої державності.


понеділок, 21 серпня 2023 р.

Про участь у Всеукраїнському проєкті «Єдина Україна»

  • комунальний заклад «Ліцей «Науковий» Міської ради міста Кропивницького»;
  • ліцей «Крила України» Знам’янської міської ради Кіровоградської області;
  • комунальний заклад «Ліцей № 1 Долинської міської ради»;
  • комунальний заклад «Ліцей природничих наук» Кропивницької міської ради»;
  • комунальний заклад «Олександрівський ліцей № 2» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області;
  • заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 3 комбінованого типу комунальної власності Світловодської міської ради.

Кожному закладу освіти буде надано набір спортивно-ігрового інвентарю «Цікава фізкультура» та оригінальну брендовану продукцію для проведення на базі закладу фізкультурно-оздоровчих занять за концепцією «Спорт заради розвитку». Заплановані заходи будуть проводитись 1-2 рази на тиждень упродовж 14 тижнів (4 місяці) за затвердженим графіком з вересня 2023 року по 31 грудня 2023 року.

Оформлення навчальних програм з позашкільної освіти

До уваги керівників і методистів закладів позашкільної освіти, а також керівників гуртків позашкільної освіти!


З метою підвищення рівня якості позашкільної освіти та відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 04.08.2023 № 1/11592-23 Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» надсилає для застосування в роботі методичні рекомендації щодо змісту та оформлення навчальних програм з позашкільної освіти.

Всеукраїнські семінари-практикуми

До уваги учителів фізичної культури, викладачів фізичного виховання закладів освіти, представників управлінь (відділів) освіти, закладів післядипломної педагогічної освіти, центрів професійного розвитку педагогічних працівників та всіх зацікавлених осіб.


25 серпня 2023 року о 10:00 відбудеться Всеукраїнський семінар-практикум щодо розвитку фізичної культури та спортивної підготовки серед учнівської молоді.


29 серпня 2023 року о 14:00 відбудеться в онлайновому форматі Всеукраїнський семінар-практикум «Спорт заради розвитку» в рамках Всеукраїнського проєкту «Єдина Україна».

Веб-конференція для педагогічних працівників «Вчені НАПН України – українським учителям»

28 серпня 2023 року о 10:00 Національна академія педагогічних наук України в онлайн-режимі розпочне традиційну серпневу веб-конференцію для педагогічних працівників «Вчені НАПН України – українським учителям».


На цьому заході будуть висловлені поради вчених Академії щодо реалізації концепції «Нова українська школа», надані коментарі до змісту нових модельних навчальних програм і підручників, що запроваджуються цього навчального року, висвітлені особливості організації освітнього процесу в умовах воєнного стану, подолання освітніх втрат, створення безпечного психологічного середовища, та відбудеться ознайомлення освітян з методичними розробками науковців щодо актуальних питань, які турбують нині освітянську спільноту.

Пряма трансляція пленарного засідання буде здійснюватися на каналі YouTube за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=LrJ2zQAhezw.

29 серпня передбачаються виступи вчених академії за секціями, що зазначені у програмі. Виступи можна переглянути за посиланням: https://undip.org.ua/to-scientists/events/ucheni-napn-ukrainy-ukrainskym-uchyteliam-2/.

вівторок, 15 серпня 2023 р.

У МОН анонсували проведення щорічної серпневої конференції для освітян

Її проведуть 25 серпня, а відеотрансляція буде доступна всім охочим. Про це повідомили в МОН

«На заході послухаємо про дошкілля, відновлення і відбудову, рестарт Нової української школи, коледжі майбутнього та диджиталізацію. Спікери розкажуть про нові виклики та можливості НУШ, штучний інтелект в освіті, психоемоційне здоров’я вихователів, а також про те, як цифровізується освіта в Україні — на вас чекає багато цікавого!», — коментують у МОН.


Обіцяють згодом повідомити про спікерів, програму та як долучитися до заходу. Усі анонси планують публікувати у відповідній події на Facebook.

Організація та проведення заходу здійснюється за підтримки Дитячого фонду ООН UNICEF Ukraine.

Рекомендовано програми та підручники на новий навчальний рік

Міністерством освіти і науки опубліковані переліки навчальної літератури та програм, рекомендованих для використання в освітньому процесі у 2023/24 навчальному році.

Відповідний лист надісланий на адреси обласних департаментів освіти і науки, закладів післядипломної педагогічної освіти та закладів освіти.


Перелік охоплює підручники, посібники та програми для закладів дошкільної та загальної середньої освіти, а також програми та посібники із психології та педагогіки.

У Міністерстві освіти і науки підкреслюють, що педагоги мають право на академічну свободу, а отже, можуть вільно вибирати форми, методи та засоби навчання, що відповідають освітній програмі.

Також учителям рекомендовано враховувати, що до деяких програм останнім часом внесено зміни, ще не відображені в підручниках попередніх років. Тому в МОН радять для викладання тем, що зазнали змін, використовувати електронні версії підручників або інші додаткові матеріали.

МОН готується до різних форматів навчання

У регіонах, де очне навчання організувати неможливо, будуть знайдені інші можливості для навчання школярів. Про це повідомили у Міністерстві освіти і науки, коментуючи підготовку до нового навчального року.


У відомстві зазначають, що навчальний рік розпочнеться 1 вересня 2023 року, але освітній процес буде організований у трьох форматах: очному, дистанційному та змішаному. «Ми піклуємося про забезпечення таких умов для доступу до навчального процесу, щоб життю і здоров’ю дітей та освітян нічого не загрожувало. До початку навчального року готуємо пропозиції та рішення, якими зможемо підтримати заклади освіти, освітян та дітей. У межах ініціативи МОН із відновлення освітнього процесу «Школо, ми разом!» працюємо за такими напрямами: підручники, гаджети, укриття та шкільні автобуси», – зазначають у МОН.

У міністерстві також додають, що з лютого 2022 року було облаштовано приблизно 68% укриттів для шкіл, садочків, ЗВО та профтехів. У садочках це 67% захисних споруд, у школах – 75%, а у профтехах та закладах вищої освіти – 85%.

«У регіонах, де очне навчання організувати неможливо, ми шукаємо інші можливості. Для онлайн-освіти вчителі вже отримали майже 96 тисяч ноутбуків, а школярі – приблизно 36 тисяч девайсів. Нині працює 60 цифрових освітніх центрів, які обладнані всім необхідним для навчання та дозвілля. Діти можуть там проводити вільний час, навчатися або спілкуватися з однолітками. Ми очікуємо, що до кінця 2023 відкриється ще 100 таких центрів, учні отримають ще 40 тисяч гаджетів та 1600 Wi-Fi роутерів в укриття», – наголосили у Міністерстві освіти і науки.

Як педагогу відпочити від цифрових технологій


Робота освітян в умовах пандемії та війни щораз більше повʼязана з електронними пристроями. 

Онлайн-заняття, підготовка презентацій, перевірка письмових робіт, комунікація з вихованцями й батьками – усе це робить педагога постійно привʼязаним до компʼютера чи смартфона.

За таких умов корисним буде хоча б короткий відпочинок від цифрових технологій – так званий цифролвий детокс. Як його влаштувати – розповідаємо в цій статті.

вівторок, 8 серпня 2023 р.

Як учителю покращити психічне здоров’я в період онлайн-навчання

Українська система освіти вже кілька років поспіль відчуває на собі катастрофічні впливи спочатку пандемії коронавірусу, а згодом повномасштабного вторгнення росії. За цей час учителі навчилися працювати онлайн. І хоча переважна більшість українських шкіл має шанс розпочати новий навчальний рік у «живому» форматі, перспектива онлайн-навчання для багатьох педагогів лишаєтья досить імовірною.

 

Якісна організація онлайн-навчання вимагає неабияких зусиль педагогів. Чого варте лише проведення онлайн-уроків під час відключення електроенергії восени та взимку 2022–2023 років. Усі ці негаразди, звісно, відбиваються на психічному здоровʼї.

Пропонуємо замислитися над тим, що вчителі можуть зробити для того, щоб зберегти власне психічне здоров’я в таких умовах.

Школярів навчатимуть керувати дронами

Міністерство освіти і науки планує оновити шкільну дисципліну «Захист України», зміст якої буде актуалізований.

Про це повідомив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

За його словами, оновлена дисципліна навчатиме дітей якісній домедичній допомозі, мінній безпеці, керуванню дронами, орієнтуванню на місцевості тощо.

Планується, що пілотний проєкт оновленої дисципліни, який реалізовуватиметься у школах з різних областей, буде запущений вже у вересні.

«На основі відгуків учителів і учнів, які братимуть участь у пілоті, програма дисципліни буде фіналізована. Аби пілот відбувся успішно, проведемо навчання для вчителів. Для цього залучаємо до співпраці міжнародні та громадські організації, які мають досвід у навчанні дорослих. Зокрема тих спеціалістів, які готові навчати вчителів роботи із симуляторами FPV дронів, мають спеціалізацію в топографії, домедичній допомозі та запобіганні травматизму», – наголосив міністр освіти і науки.

Джерело: https://osvita.ua/school/89690/

понеділок, 7 серпня 2023 р.

Освітні втрати: рекомендації з організації програм надолуження

Наразі гостро стоїть питання створення та впровадження програм з надолуження освітніх втрат.


Детальніше >>>

Змінилися дати державних свят

Відповідний указ підписав Президент України Володимир Зеленський. Зміни були внесені згідно з новоюліанським церковним календарем. Вони стали чинними 28 липня.

  • День української писемності та мови будуть відзначати 27 жовтня.  
  • День Українського козацтва та День захисників і захисниць відзначатимуть 1 жовтня.
  • День хрещення Київської Русі-України та День Української Державності тепер святкуватимуть 15 липня.

Раніше рішення відзначати Покрову 1 жовтня оголосили в ПЦУ. 

Захист дитини в соцмережах та інтернеті: рекомендації спеціалістів

Сучасні діти не можуть собі уявити світ без інтернету, соціальних мереж чи онлайн-ігор – це для них такі самі очевидні речі, як для нас із вами світло чи вода вдома. В Україні 96% дітей віком 10–17 років постійно користуються інтернетом. Онлайн-світ формує світогляд дитини, впливає на сімейні стосунки, допомагає навчатися, розвиває уяву, змінює дружбу та перші романтичні (та часто навіть інтимні) стосунки сучасних дітей. Разом із тим, він створює безліч новітніх ризиків для маленьких користувачів.


Громадська організація #stop_sexтинг запустила серію спеціальних гайдів для батьків, які допоможуть вам налаштувати Instagram та TikTok дитини, зрозуміти, яких правил поведінки варто дотримуватися в соцмережах вам та дитині, а також як налаштувати гаджет дитини для безпечного використання.

МОН оновило перелік інвентарю для уроків фізкультури



Перелік містить обладнання та інвентар, за допомогою якого на уроках фізкультури має реалізовуватися інваріантна частина навчальних програм, до якої належать теоретико-методичні знання та загальна фізична підготовка.

В окремому розділі представлений перелік обладнання спеціального призначення відповідно до певних видів спорту, що представлені в начальних програмах у вигляді варіативного модуля.

Характеризуючи оновлений перелік обладнання, у МОН зазначають, що наразі він забезпечує єдині підходи до оснащення обладнанням та інвентарем фізкультурно-спортивних приміщень шкіл.

Зміни мають на меті поліпшити освітній процес уроків фізичної культури, а також надають можливість використовувати визначене обладнання у позаурочній діяльності.

неділя, 6 серпня 2023 р.

Оприлюднено перелік програм для 7-9 класів НУШ

Міністерством освіти й науки оприлюднений перелік модельних програм для 7-9 класів НУШ, яким надано гриф МОН.


Модельні програми можуть застосовуватися вчителями при створенні власних навчальних програм, які мають бути затверджені педагогічною радою школи.

Згідно з наказом відомства, до переліку включено 20 модельних програм з більшості шкільних предметів.

Зокрема, процедуру грифування пройшли 2 програми з української мови, 2 програми з інтегрованого курсу літератур (української та зарубіжної) та по 1 програмі з української літератури та зарубіжної літератури.

Також міністерський гриф отримали 2 програми з інтегрованого курсу історії, по 2 програми з алгебри та геометрії та 1 з математики.

Окрім того, до переліку програм увійшло по 2 програми з технологій та мистецтва та по 1 програмі з фізичної культури, біології, здоров’я, безпеки та добробуту.

Як відомо, модельна програма, порівняно з навчальною, не вказує кількість годин, порядок вивчення тем і інструментарій для вчителя. Вона лише визначає зміст предмета та орієнтовну послідовність тем, а також різновиди діяльності учнів та очікувані результати навчання.